tar

 

TAR

Tar genel olarak Asya coğrafyasında kullanılan telli bir çalgıdır. Zaten adı da buradan gelmektedir. Tar yani farsçada te ve ra harflerinden oluşmakta. Tel anlamına gelmektedir.

Dilerseniz aşağıdan araştırmalarımızı okuyabilirsiniz.

 

Wikipedia

Tar, uzun saplı; İran, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan ve kısmen Türkiye‘de kullanılan telli bir çalgıdır. Tar (تار) kelimesi, Farsça’da “tel” anlamına gelir.

Günümüzde İranlılar ve Azerbaycanlılar bu çalgının kendi kültürlerine ait olduğunu iddia ederler. İran tarı, beş tellidir. Derviş Han, tara altıncı bir tel daha eklemiştir. Azerbaycan tarı ise farklı çeşitte olup, on bir telden oluşur. Türkiye’de de Azerbaycan tarı çalınmaktadır. 19. yüzyılda Azerbaycanlı tarzen Mirze Sadıgcan devrim yaparak tarı diz üzerinden göğüs üzerinde çalınabilecek şekilde yeniden tasarlamıştır.

Bu müzik aleti için kulturbellek sitesi şu şekilde anlatmıştır;

Kulturelbellek

Tar nedir, özelliği nedir, Tar müzik aleti nasıl kullanılır, Tar hakkında bilgi

Anadolu’nun kuzeydoğu yöresi ile Azerbaycan’da çalınan bir sazdır. Azeri müziğinin önemli bir çalgısı olan Tar’a genellikle koltuk davulu ve kemençe eşlik eder.

Tek başına da çok büyük zevk veren, ses ve tını özelliği vardır. Göğüsle çalınan Tar, iki teknenin birleşmesinden meydana gelmiştir.

Kaplumbağa kabuğundan yapılan ve “Bağ” adı verilen bir mızrapla çalınan tarın dörtlü aralıklarla akord edilen ikişerden üç teli bulunmaktadır. Bu tellerin haricinde karar sesine göre akord edilebilen “Dem Telleri” vardır.

Dut ağacından yapılmış olanı makbul olan Tar, gövde-sap-kelle olarak ayrılır. 9 burgusu vardır. Ahenk telleri 5 tanedir. Akordu (do-sol-do-sol-sol-do) dur.

 

Kaynakça: Wikipedia , Kulturelbellek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>